İzmir Sağlığın Başkenti Olmalıdır

Ak Parti hükümetinin en başarılı olduğu konuların başında sağlık geliyor kuşkusuz. Sağlıkta dönüşümün en başından itibaren sağlık alanında önemli gelişmeler yaşandı. 2023 hedefine en yakın alan da sağlık gibi duruyor. Herkesin özel hastaneler dahil istediği hastaneye başvurabilmesi, istediği eczaneden ilacını alabilmesi çok önemli ilerlemeler. 663 sayılı KHK ile getirilen ve çok başlılığa yol açan, sorunlar çıkaracağı baştan belli olan genel sekreterlik sisteminden de artık vazgeçilmiş olduğu görülüyor. Bunlar sevindirici gelişmelerdir. Sorunlar yok mu elbette var. Önemli olan sorunları çözecek irade olması.
Birçok ilde sağlık tesislerinin modernizasyonunu anlamında önemli iyileştirmeler sağlandı. Ancak ne yazık ki özellikle İzmir merkez bu konuda biraz geri kalmış gibi duruyor. İzmir’in genel sekreterlik sistemiyle çok zaman kaybetmiş olduğunu düşünüyoruz. İzmir’de hala deprem güçlendirmesi olmayan, 40-50 yıllık binalarda ve 15-20 yıl öncesinin koğuş sisteminde hasta hizmeti veren hastaneler bulunmakta. İhanet şebekesi FETÖ’den devir alınan sağlık kurumlarında da birtürlü hizmet anlamında yeterli gelişme sağlanamadığı görülüyor. Keza bölge için çok önemli olan ve devir alınan askeri hastane bir yıldır. %25 randımanla hizmet veriyor. İcraat yerine kişisel reklam yapmayı ve medyatik olmayı tercih eden, elle tutulur bir şey yapmadan çok şey yapmış gibi gösteren, sorunları çözmek yerine sorunları görmemezlikten gelmeyi ve örtbas etmeyi tercih eden yönetim anlayışlarının İzmir’e bir şey kazandırmayacağı açık. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çok önem verdiği şehir hastaneleri projeleri de İzmir’de diğer illerdeki gibi istenilen ivmeyi bir türlü kazanamadı ne yazık ki. Bunların hızla tamamlanması ile İzmir’i sağlığın başkenti olma yolunda önemli bir adımlar atacağına inanıyoruz.
Aynı zamanda İzmir Milletvekili olan Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın İzmir’e ne kadar önem verdiğini herkes biliyor. İnşallah bundan sonra kendinden çok millete ve işine odaklanan sağlık yöneticileri ile İzmir’de sağlık alanında işler yoluna girer. İzmir İl Sağlık Müdürlüğüne atanan Uzm. Dr. Bedia Salnur hem çok önemli hem de çok zor gibi görevi üstlendi, bu vesile ile kendisini tebrik ediyor ve başarılar diliyoruz.
Zaman sorunların üzerine cesaretle ve korkmadan gitme zamanı. İzmir’in sağlık alanında zaman kaybına artık tahammülü yoktur. Artuk İzmir insanına nasıl en kaliteli ve en doğru sağlık hizmetini verebiliriz noktasına daha güçlü bir şekilde odaklanılmalıdır.
Sitemiz sağlık alanında doğru bilgiler vermeyi ve sağlık yöneticilerimize doğru yönlendirmeler yapmayı hedeflemektedir. izmirsaglikhaber.com sadece doğruların yanında olacaktır. En doğru bilgileri, en tarafsız haberleri ilk bizden duyacaksınız. Sağlık alanında doğru gördüğünüz şeyleri de yanlış gördüğünüz şeyleri de bize bildirmenizi rica ediyoruz. Mutlaka yetkili makamlara iletilmesini sağlayacağız. Desteğiniz bizim için önemlidir.
Sağlıcakla kalın….

Bir yorum yazın