Acil Servis’te Grip Yoğunluğu

Ödemiş’te grip vakalarında yaşanan artış Ödemiş Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne de yansıdı. Günde ortalama 400-450 arası değişen hastaya müdahale eden Acil Servis’te artan grip salgını ile birlikte hasta sayısı günde 1200’ü aştı.

Ödemiş’te grip vakalarında yaşanan artış Ödemiş Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne de yansıdı. Günde ortalama 400-450 arası değişen hastaya müdahale eden Acil Servis’te artan grip salgını ile birlikte hasta sayısı günde 1200’ü aştı.

Ödemiş’te grip şikayetiyle sağlık kuruluşlarının kapılarını çalan vatandaşların sayısı son günlerde iyice arttı. Grip nedeniyle müdahaleye ihtiyaç duyan vatandaşlar akşam saatlerinde Ödemiş Devlet Hastanesi’nin yolunu tutunca Acil Servis’te adeta yığılma yaşandı. Normal dönemden iki kat daha fazla hastaya hizmet veren Acil Servis’e özellikle 19.00-00.00 saatleri arasında başvuruların çoğunluğunun grip şikayetiyle yapıldığı öğrenildi.

 

Bir günde 400-450 hastadan 1200’e

Acil Servis’te yaşanan yoğunlukla ilgili değerlendirme yapan Ödemiş Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ömer Koçak, acil serviste hastaların aciliyet durumuna göre yapılan sıralamada kırmızı ve sarı kategorideki kalp krizi, inme, trafik kazası, yaralanma gibi durumlarda kesinlikle bekleme olmadığını ifade ederek, “Son günlerde artan grip vakalarıyla birlikte Acil Servisimizde yeşil bant olarak gelen hasta sayımızda büyük artış yaşandı. Günde ortalama 400-450 hastamıza müdahale eden Acil Servisimizde hasta sayısı 1200’ü aştı. Bu durumda normalde 10-11 dakika olan ortalama bekleme sürelerini 15-20 dakikalara çıkardı. Acil Servisteki hekim sayımızı 4’ten 5’e çıkarmış olsak da bir anda yaşanan bu denli bir artış karşısında haliyle büyük bir yoğunluk yaşandı.

 

“Mevsimsel olarak her yıl bu dönemlerde…”

Özellikle geçtiğimiz birkaç günde durum böyleydi. Mevsimsel olarak her yıl bu dönemlerde grip şikayetiyle başvuru sayısının arttığını görüyoruz. Özellikle mesai bitimleri sonrası 19.00-24.00 saatleri arası bir yoğunluk söz konusu. Çocuk hasta sayımızın azalmaya başladığını görüyoruz, yavaş yavaş grip şikayetiyle gelenlerin sayısında da azalma var. Yavaş yavaş normal ortalamaya bir dönüş söz konusu. Şu anda İzmir’deki diğer hastanelerle karşılaştırıldığında en az bekleme süresine sahip hastaneyiz. Ama mevsimsel olarak yaşanan bu durum bir parça bekleme sürelerini artırdı” diye konuştu.

Bir yorum yazın