Ameliyata Ağlayarak Girdim Gülerek Çıktım

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan doktorlar, doğuştan kas hastası (müsküler distrofi) olan 49 yaşındaki Fatma Kahraman'ı başarılı ameliyatla sağlığına kavuşturdu.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan doktorlar, doğuştan kas hastası (müsküler distrofi) olan 49 yaşındaki Fatma Kahraman’ı başarılı ameliyatla sağlığına kavuşturdu.

Antalya’da yaşayan ve kardeşleri gibi kendisinede kas hastalığı teşhisi konulan 1 çocuk annesi Kahraman’ın durumu giderek kötüleşti.

Temizlik görevlisi olarak çalıştığı otelden malulen emekli olan Kahraman’a 2 yıl önce safra kesesi iltihabı teşhisi konuldu.

Hastalığı nedeniyle iştahı azalan, hızla kilo veren Kahraman, gittiği hastanelerde kas hastalığının getirdiği riskler nedeniyle ameliyat edilmedi.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran Kahraman’ın durumuna üzülen Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Ahmet Er, tüm riskleri alarak ameliyat kararı verdi.

Kahraman, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Hakan Çökmez tarafından yapılan ve Dr. Er’in de moral vermek amacıyla eşlik ettiği ameliyatla sağlığına kavuştu.

– “Artık ameliyattan korkmuyorum”

Fatma Kahraman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kas hastalığı nedeniyle çok sıkıntılar çektiğini, beyaz melek olarak nitelendirdiği doktorlar sayesinde tekrar yaşama tutunduğunu anlattı.

Er’in cesareti sayesinde sağlığına kavuşabildiğini anlatan Kahraman, “Ahmet Bey bana bu riskli ameliyatı başka biri olsaydı yapmayacağını söyledi. ‘Ölürsen acımızı, kalkarsan sevincimizi beraber yaşayacağız’ dedi. Ameliyattan çok korkuyordum. Ağlayarak girdim, onların sayesinde gülerek çıktım. Artık ameliyatlardan korkmuyorum”. dedi.

Rahim ameliyatına girerken de Er’den yanında olmasını istediğini belirten Kahraman, yoğun bakımda gözünü açtığında onu gördüğünü ve çok mutlu olduğunu vurguladı.

Kahraman, kızının üç ay önce evlendiğini belirterek, torunları olursa kızından kendisini hayata bağlayan iki doktorun isimlerini vermesini isteyeceğini de belirtti.

Doktor Er de kas hastalarının ameliyat olmalarının çok riskli olduğunu belirterek, “Hastalara genel anestezi verildiği için ameliyat sonrasında önlenemeyen bir ateş yüksekliği meydana gelebilir. Bunu göze alarak tüm sorumluluğu üzerine aldım.” ifadelerini kullandı.

Ameliyatta doktorun yanı sıra anestezi ekibinin de çok önemli olduğuna işaret eden Er, bu başarılı ameliyatı ekip sayesinde başardıklarına dikkati çekti.

– “Doktorlar hayatımıza güneş gibi doğdu”

Çökmez ise hastayı kendisine Er’in getirdiğini, onun da desteğiyle riskli olmasına rağmen hastayı ameliyat etme kararı aldığını belirtti.

Hastanın ameliyat sonrası uyanmama riskinin yüksek olduğu için Kahraman’ın belden aşağısının uyuşturduklarını dile getiren Çökmez, “İlk ameliyatta olduğu gibi kendi ameliyatımda da anestezi ekibine çok güvendim. Onlar sayesinde başarılı bir ameliyat geçirdi.” diye konuştu.

Bir yorum yazın