Bakan Demircan’dan Hasan Celal Güzel’e ziyaret

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, Ankara Güven Hastanesinde tedavi gören eski Bakanlardan Hasan Celal Güzel'in sağlık durumu hakkında bilgi aldı.

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, Ankara Güven Hastanesinde tedavi gören eski Bakanlardan Hasan Celal Güzel’in sağlık durumu hakkında bilgi aldı.

Hasan Celal Güzel’in Türk siyasi tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu dolayısıyla hastalığının herkesi üzdüğünü söyleyen Demircan, “Burada emin ellerde. Kendisine gereken tedavi yapılıyor. Sağlığı geldiği ilk güne göre daha iyi ve daha da iyi olacak. Kendisiyle bilgileri hekimlerden aldık. Aileden de gerekli bilgileri aldık. Yakın zamanda Hasan Bey’i aramızda göreceğiz. Akciğer enfeksiyonu şikayeti ile ilgili tedavi görüyor. Diğer ek rahatsızlıkları da var. Daha önce de mide kanaması geçirmiş ama tedavi edilmiş. Şu anda akciğer zarı enfeksiyonu tedavisi yapılıyor. Vücutta belli bir sarsıntı olmuş. Onların da düzelmesi için zamana ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

Kalp krizi sonucu hayatını kaybeden İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar’ın ölümü üzerine başlatılan inceleme ile ilgili de bilgi veren Demircan, inceleme sonucunun henüz belli olmadığını, çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

Ekonomik ve fiziki ömrünü tamamlamış hastanelerin kapanacağı yönünde çıkan haberlere ilişkin sorulan bir soruyu yanıtlayan Bakan Demircan, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Ekonomik ve fiziki ömrünü doldurmuş, yenilenmesi gereken hastaneleri kapatıyoruz. Hastane deprem açısından sorunluysa, eskimiş veya yaşlanmışsa yeni yapmakta olduğumuz hastanelerin yatak kapasitesi de dikkate alınarak Türkiye’nin ortalama 100 bin kişiye yatak ihtiyacını da belirleyerek onları kaldırıyoruz. Bir kısmını yenileyeceğiz, bir kısmını yenilemeyeceğiz. Türkiye 15 yıllık sağlıktaki dönüşüm programının devamında mevcut yataklarını hem yeniliyor, iyileştiriyor. Çünkü daha önceki yatak sistemimiz koğuş sistemiydi. Şimdi tek yataklı, iki yataklı oda sistemine geçiyoruz. Bu sisteme geçerken sırasıyla eski hastanelerimizi de yenilemiş oluyoruz bu sayede. Kapanma diye bahsediliyor ama bu kapanma değil. Biz yataklarımızı, hastanelerimizi yeniliyoruz. Yenilenmesi gerekenleri de elbette ki kapatacağız. İşlerliği, fiziki yeterliliği olan hastaneleri kapatma diye bir şey yok.”

“Tam Gün Yasası” ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Demircan, “Bu, en verimli insan gücümüzü, milletin emrine en verimli sunma çalışmasıdır. En verimli çalışma modelini bulmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde konu gündeme gelecek, gerekli düzenlemeleri yapacağız. Üniversiteler ve YÖK ile birlikte bu konuda çalışıyoruz” diye konuştu.

Bir yorum yazın