Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi Tescillenen İlk Hastane

Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü Sağlık Bakım Hasta Hizmetleri ve Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi “Evde Sağlık Hizmetleri Hemşireliği Sertifikalı Eğitim Programı Uygulama Yetki Belgesi’’ alarak tescillenen ilk hizmet hastanesi olma unvanını aldı.

Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü Sağlık Bakım Hasta Hizmetleri ve Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi “Evde Sağlık Hizmetleri Hemşireliği Sertifikalı Eğitim Programı Uygulama Yetki Belgesi’’ alarak tescillenen ilk hizmet hastanesi olma unvanını aldı. Akabinde de eğitimler hızla start aldı.
Bir dönemde toplamda sekiz kişiye eğitim verilecek olan Evde Sağlık Hizmetleri Hemşireliği Sertifika Programı hakkında bilgi veren Buca Seyfi Demirsoy DH Eğitim Birimi hemşireleri Özden Karakoç ve Gül Aslan “Eğitimlerimiz 6,5 gün teorik 3,5 gün laboratuvar, 2 gün saha, 8 gün yoğun bakım uygulama olarak devam edecektir. Buca Seyfi Demirsoy DH olarak hastanemizin evde sağlık hizmetleri konusundaki birikimlerini paylaşacak olmanın verdiği heyecan ile Evde Sağlık Hizmetleri Sertifikalı Eğitim Merkezi olmaktan onur duyuyoruz. Öncelikli hedefimiz mesleki hizmet kalitesini yükselterek alanında yetkin Evde Sağlık Hizmetleri Hemşirelerinin yetiştirilmesini sağlamaktır. Herkese şimdiden iyi eğitimler diliyoruz.” diyerek program hakkındaki görüşlerini bildirdiler.
Sertifikayı alan İzmir’de ilk ikinci basamak hizmet hastanesi…
Açılış konuşmasını yapan Buca Seyfi Demirsoy DH Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Merdiye Öztürk ‘’ Bugün burada olmaktan oldukça heyecanlıyız. Evde sağlık hizmetleri hemşireliği sertifikalı eğitim programının ilkini başlatmanın gururunu yaşıyoruz. Bizler hemşirelikte branşlaşmanın çok gerekli olduğunu düşünüyoruz. Her alanda az az bilen bir hemşire olmak yerine bir konuda en iyi olmak daha iyi. İyi bir ameliyathane hemşiresi, iyi bir yoğun bakım hemşiresi ve iyi bir acil servis hemşiresi olmamız gerektiğine inananlardanım. Onun için sertifika programları bizler için çok değerli ve gerekli. Sertifika eğitim sürecimizin tüm kursiyerlerimiz için eksikliklerin giderildiği, etkili ve iyi bir program olmasını diliyorum. Ekibimiz bu eğitim için çok çalıştı, çok emek harcadı. Onlara da ayrıca teşekkür etmek istiyorum.’’ dedi.
Doğru zamanda, doğru adrestesiniz…
Evde Sağlık Hizmetleri Hemşireliği Sertifika Programını ilk açan ikinci basamak hizmet hastanesi olduklarını belirten Buca Seyfi Demirsoy DH Yöneticisi Uzm. Dr. Esra Duğral ise “Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlüğümüz ve Eğitim Birimimizin özverili çalışmaları sayesinde eğitim programımızı başlatıyoruz. Sertifika programımıza tüm Türkiye’den katılımcılarımızın olması bizim için onur verici. Çok uzaklardan Ağrı ilinden gelen evli bir çift ve bir de Ardahan’dan gelen kursiyerlerimiz mevcut. Yine İzmir’in farklı hastanelerinden gelen değerli sağlık çalışanlarımız var. Herkese hoş geldiniz diyorum aynı zamanda çokta şanlı olduklarını söylemek istiyorum. Çünkü hastanemiz Evde Sağlık Hizmetlerinin verildiği yaklaşık 1500’e yakın hastanın kayıtlı olduğu yoğun bir bölgede bulunmaktadır. Bizler tüm bu hastalarımıza yetişmeye sorunlarını gidermeye onların evlerinde yalnız olmadıklarını hissettirmeye çalışıyoruz. Evde sağlık hizmetleri ülkemizin sağlık projeksiyonları içerisinde yer almakta. Ülkemiz, Avrupa’dan daha genç ama giderek yaşlanan bir nüfusa sahip. İzmir’in nüfus yaş ortalama medyanı ise Türkiye’ye göre daha yüksek bir il. Sağlık politikaları içerisinde Evde Sağlık Hizmetlerini gelecek yıllarda daha da ön plana çıkacağını düşünüyorum. Bu konuda ilk adımları sizler burada attığınız için ilerleyen dönemlerde, ilk kursiyerler olarak oldukça yol almış olacaksınız. Kısaca doğru zamanda doğru adrestesiniz. Hepiniz için verimli bir eğitim süreci olmasını dilerken, emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum.” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından tören son bulurken eğitim programına start verildi.

Bir yorum yazın