Çiğli Bölge Eğitim Hastanesinin Kaderi Ne Olacak?

İzmir'in şu an için en modern hastanesi olan ancak uzun süre önce açılmasına rağmen bir türlü tam randımanla çalışmadığı gözlenen Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi İzmir'de yeni kurulan ve Tıp Fakültesi açan Üniversitelerin gözdesi haline geldi.

İzmir’in şu an için en modern hastanesi olan ancak uzun süre önce açılmasına rağmen bir türlü tam randımanla çalışmadığı gözlenen Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi İzmir’de yeni kurulan ve Tıp Fakültesi açan Üniversitelerin gözdesi haline geldi. İzmir’in ihtiyacı olan 3. basamak sağlık hizmetini sunma ve 24 saat nitelikli hizmet verme konusunda şu an oldukça eksiği bulunan Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi hepsi nitelikli 600’e yakın yatak kapasitesine sahip ve bölge için oldukça önemli.
Uzun süre adı 7 yıl önce kurulan, geçtiğimiz yıl ilk mezunlarını veren ve kampüsü Çiğli Bölge Eğitim Hastanesinin hemen yanında yer alan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ile anılan hastane geçen zamana rağmen bu üniversiteye bağlanmadı. Halen İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi üniversite kampüsüne oldukça uzak Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ve bu hastanede çocuk ve çocuk cerrahisi kliniklerinin bir türlü kurulamaması nedeniyle Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde eğitim ve sağlık hizmeti vermeye çalışıyor. Özellikle İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde afiliasyonla ilgili önemli sorunlar olduğu biliniyor. Şu anda İKÇÜ Tıp Fakültesi öğrencileri ilk 3 yıl kampüsün yer aldığı Çiğli’de, daha sonra ise kampüse oldukça uzak olan Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Tepecik EAH’de eğitim alıyorlar.
Hastane Hangi Üniversitenin Olacak
Kaderi bir türlü belli olmayan Çiğli Bölge Eğitim Hastanesine şimdi de yeni kurulan, henüz öğrencisi ve öğretim üyesi bulunmayan Demokrasi ve Bakırçay Üniversitelerinin talip oldukları konusunda söylentiler dolaşmaya başladı. İKÇÜ’nün de bu hastaneden vazgeçmediği ve girişimlerine devam ettiği konuşuluyor.
Çiğli Bölge Eğitim hastanesinde çalışan personelin de çalışma koşulları konusunda sıkıntılar yaşadıkları ve asistan eğitiminin de başlayacak olması nedeniyle çalışma koşullarında düzelme yaşanacağını düşünerek bir üniversite ile afiliasyona sıcak baktıkları dile getiriliyor.

Bir yorum yazın