Çinko Vücut İçin Neden Önemli?

Çinko aslında tüm vücut dokusunda bulunur ve sağlıklı hücre bölünmesi için gereklidir. Vücutta bir antioksidan gibi davranır, serbest radikallerin yarattığı hasarla mücadele eder ve yaşlanmayı yavaşlatır.

Çinko aslında tüm vücut dokusunda bulunur ve sağlıklı hücre bölünmesi için gereklidir. Vücutta bir antioksidan gibi davranır, serbest radikallerin yarattığı hasarla mücadele eder ve yaşlanmayı yavaşlatır. Çinkonun hormonal denge üzerinde de büyük etkisi vardır, bu nedenle küçük bir miktar çinko eksikliği bile infertilite veya diyabet riski yaratabilir.
Diyetinizde yeterli çinko bulunmaması halinde, sık sık hastalanmak, her zaman yorgun hissetmek, zayıf konsantrasyon, büyüme geriliği ve yaraları iyileştirmeme gibi olumsuz reaksiyonlar yaşamak mümkündür.
Çinkodan Maksimum Fayda Sağlamak için Ne Kadar Tüketmeliyiz?
Aşağıdaki çinko için diyet referans alımı yaş ve cinsiyete göre listelenmiş:
Bebekler:
• 0–6 ay: 2 milligram/gün
• 7–12 ay: 3 milligram/gün
Çocuklar:
• 1–3 yaş: 3 milligram/gün
• 4–8 yaş: 5 milligram/gün
• 9 –13 yaş: 8 milligram/gün
Yetişkinler:
• 14 yaş ve üzeri erkekler: 11 milligram/gün
• 14-18 yaş arası kadınlar: 9 milligram/gün
• 19 yaş ve üzeri kadınlar: 8 milligram/gün
Çinko genellikle pastil, şurup, jel ve kapsüller de dahil olmak üzere çeşitli formlarda bulunur. Çinko aynı zamanda birçok multivitamin ve mineral takviyesinde de yer alır. Bu takviyeleri çinko glukonat, çinko sülfat veya çinko asetat şeklinde bulabilirsiniz.
Çinko Eksikliği Belirtileri Nelerdir?
Çinko eksikliği, dünya genelinde yaygın bir sorun. Çinko eksikliği, çinko içeren yiyecekler yenmediğinde, sindirim bozuklukları veya zayıf bağırsak sağlığı olarak ortaya çıkar. Çinkonun en yüksek seviyeleri, protein açısından yüksek gıdalardır – özellikle yüksek kaliteli etler, bazı deniz ürünleri ve sütlerde (çiğ süt ve pastörize edilmemiş ve organik olan süt ürünleri dahil) hayvan proteinleri tüketilmelidir.
Karbonhidratlı gıdaların (özellikle işlenmiş, paketlenmiş türler) yüksek miktarda alınması, çinko eksikliğinin en önemli nedeni olabilir. Çinko eksikliği karbonhidratların yüksek kaliteli protein kaynaklarının yerini alması nedeniyle oluşur, aynı zamanda insanların sindirim sistemlerinin bozulması, çinkoyu yeterli oranda emme yeteneğini zorlaştırmaktadır.

Bir yorum yazın