Doktorun Atanmasını Doktor Durdurdu!

İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Kemik İliği Merkezi sorumluluğuna atanan Prof. Dr. Oktay Bilgir'in bu alanda yeterli eğitimi almadığını iddia ederek dava açan Prof. Dr. Ülkü Ergene, mahkeme kararıyla atamayı durdurdu.

İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Hemotoloji bölümünde görevli Prof. Dr. Ülkü Ergene, aynı bölümde görev yaptığı meslektaşı Prof. Dr. Oktay Bilgir’in, hastanenin Kemik İliği Merkezi’ne (KİT) sorumlu olarak atanmasını dava etti.

İzmir 4. İdare Mahkemesi’nde hem Sağlık Bakanlığını, hem de meslektaşını şikayet eden Prof. Dr. Ülkü Ergene, KİT’e atanması gerçekleştirilen Prof. Dr. Oktay Bilgir’in, merkezin sorumluluğun taşıyacak yeterliliğe sahip olmadığını, sorumlu olduğu kemik iliği konusunda en az bir yıl deneyiminin olması gerektiğini iddia ederek, atamanın hukuka uygun olmadığını belirtti.

Atanmasının hukuku uygun olduğunu savunan Prof. Dr. Oktay Bilir, daha önce görev yaptığı Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde bu alanla ilgili çeşitli operasyonlara katıldığını, Dokuz Eylül Üniversitesi KİT Merkezinde altı ay eğitim aldığını, burada eğitim ve deneyimini geliştirdiğini, atandığı merkez sorumluluğu görevi için yeterli donanıma sahip olduğunu belirtti.

Mahkeme karar duruşmasında, Prof. Dr. Oktay Bilir’in, mevcut durumunun KİT merkezi sorumlusu olabilmesi için gerekli olan, en az 1 yıl bu merkezlerde görevli olarak çalışması şartını yerine getirmediğini belirterek, görevlendirmenin hukuku uygun olmadığını karar verdi.

Bir yorum yazın