Ege Bölgesinin Tek Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi

İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde faaliyet gösteren Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi'nde hastalar denizaltına benzer çelikten tüpün içinde sanki onlarca metre suyun altına dalıyormuş gibi basınçlı oksijen verilerek hayata döndürülüyor.

İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde faaliyet gösteren Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi’nde hastalar denizaltına benzer çelikten tüpün içinde sanki onlarca metre suyun altına dalıyormuş gibi basınçlı oksijen verilerek hayata döndürülüyor. Kemik erimesinden damar tıkanıklıklarına, beyin apsesinden görme kaybına kadar çok sayıda hastalığa çare olan merkezde son olarak İbrahim Büyükgöl (62) ve Aziz Özdemir (55) yaşama yeniden tutundu.
HÜCRE YENİLENİYOR
Ayakları enfeksiyon kapan ve gittikleri her hastanede doktorların “Ayağınızı keseceğiz” dediği Büyükgöl ve Özdemir, oksijenli tedavi merkezi sayesinde ayaklarının kesilmesinden kurtuldu. Merkezin sorumlu hekimlerinden Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Uzmanı Nihal Güneş ve Elif Ebru Özer, “Basınç odası çelik bir kap. Bunun içine hastaları alıyoruz, kapıları kapatıyoruz. Dışarıdan basınçla birlikte hava veriyoruz. Su altına indiğinizde nasıl basınç artıyorsa, basınç değerlerini de feet ya da bar olarak veriyoruz. Basınç arttıkça daha fazla oksijen veriyoruz. Bu sayede vücuttaki hücreler kendini yenilemeye başlıyor” dedi.
EGE’DE TEK MERKEZ
Ege’de kamuda faaliyet gösteren tek, Türkiye’de de 6 merkezden biri olan merkezde hastalar vurgundan damar tıkanıklığına, işitme ve görme kaybından kemik erimesine kadar çok sayıda hastalıktan kurtuluyor.
DENİZALTI GİBİ İŞLİYOR
12 hasta kapasiteli ve tıpkı bir denizaltı gibi işleyen çelik tüpün içine giren hastalar, yaklaşık 2 saat boyunca belli aralıklarla metrelerce derinliğindeki suyun altına dalıyormuş gibi yavaş yavaş basınca maruz kalıyor. Bu basıncın yanında taktıkları maskelerden temiz oksijen alan hastaların, vücutlarında meydana gelen hasarlı dokular hızla yenileniyor. Bu işi Türkiye’de 70 kişi biliyor Türkiye’de su altı hekimlerinin sayısının fazla olmadığını söyleyen Nihal Güneş, “Uzman olarak da çok fazla sayımız yok. Sayımız her geçen gün artmakla birlikte yeterli değil. Türkiye genelinde yaklaşık 70 kişi çalışıyor. Merkezler gittikçe artmaya başladı. İzmir’in yanı sıra Ankara, Konya, Antep, Kayseri, Erzurum, Van ve Diyarbakır’da hizmet veriyor” diye konuştu.

Bir yorum yazın