En Çok Normal Doğum Yaptıran Hekimler Ödüllendirildi

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından normal doğumu destekleyen ve normal doğum yaptırma oranı yüksek olan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzman Hekimlerine "Başarı ve Teşekkür Belgesi Takdim Töreni" düzenlendi.

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından normal doğumu destekleyen ve normal doğum yaptırma oranı yüksek olan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzman Hekimlerine “Başarı ve Teşekkür Belgesi Takdim Töreni” düzenlendi.

Balçova Termal Otelde gerçekleştirilen “Başarı ve Teşekkür Belgesi Takdim Töreni”ne İzmir Valisi Erol Ayyıldız ve Eşi Uzm. Dr. Dilek Didem Ayyıldız, Vali Yardımcısı Nihat Kaynar, İzmir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bediha Salnur, İl Sağlık Müdürlüğü Başkanları, sağlık yöneticileri ile çok sayıda hekim ve diğer sağlık çalışanları katıldı.

“Sezaryenle doğum yapanların genelde kültür seviyesinin yüksek olduğunu görüyoruz…”

İzmir Valisi Erol Ayyıldız yaptığı konuşmasında, devletin temel görevlerinden birinin kişinin yaşam hakkını korumak olduğunu, kişinin yaşam hakkının da doğumla başladığını, bu sebeple kadın doğum uzmanlarının kutsal bir görev yaptığını belirtti.

Normal seyreden hamileliğin cerrahi müdahale ile sonlandırılmasının doğru olmadığını vurgulayan Vali Ayyıldız, “Sezaryenle doğum yapan ya da yaptıranların genelde kültür seviyesinin yüksek olduğunu görüyoruz. Normal doğumun daha kolay nasıl yapıldığını, bebeğin sağlığını nasıl etkilediğini anlatmalıyız. Sağlıklı bebekler, sağlıklı aileler oluşturur. Sağlıklı aileler, sağlıklı toplumu, sağlıklı toplumlar da sağlıklı devleti oluşturur. Bu yüzden normal doğum en çok devleti ilgilendiriyor.” dedi.

“Sezaryen kanıksandı, normal doğum garip karşılanıyor…”

İzmir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bediha Salnur ise konuşmasında “Anne olmak ve bebeğini kucağına almak, her anne adayının sabırsızlıkla beklediği bir andır. Normal doğum ise bir annenin yaşayabileceği en güzel mucizedir.” diyerek normal seyreden bir sürecin normal şekilde sonlandırılması gerektiğini belirtti. Sezaryenin genelde anne adaylarının yeterince bilgilendirilmediğinden ve ağrı korkusundan tercih edildiğine dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Salnur, “Artık günümüzde sezaryen doğum o kadar çok kanıksandı ki normal doğum yapan garip karşılanıyor. Anneye yapılan doğru telkin ve doğru bilgilendirmeler sayesinde normal doğum sayılarını arttırabiliriz.” dedi.

İl Sağlık Müdürü Salnur, sezaryen doğumun tıbbi nedenlerle ya da anne ve bebek hayatının risk altında olduğu durumlarda tercih edilmesi gerektiğini ifade etti. İzmir’in sağlıkta hep lider olduğunu hatırlatarak, normal doğum oranlarının da yükseltilmesi için il genelinde Sayın Valimizin destekleri ile tüm ilçelerde kaymakamlıklarla ortak çalışmaların yürütüleceğini açıkladı. Yine sezaryen oranlarının düşürülmesi için özel hastanelerde de gebe okullarının açılacağının haberini veren İl Sağlık Müdürü Salnur, Sosyal Güvenlik Kurumunun da konuyla ilgili çalışmaları yürüttüğünü söyledi.

“Normal doğum oranını arttırmak için İzmir genelinde bir eylem planı hazırladık…”

Başarı Belgesi Takdim Töreninde bir sunum yapan İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Hakan Bayrakçı da 2016 yılı sezaryenle yaptırılan doğum istatistiklerine göre Ege Bölgesinin %33,1 oranıyla Ülke genelinde ilk sırada olduğunu vurguladı. Bu nedenle Sağlık Müdürlüğü olarak kentte normal doğum oranını arttırmak için 3 projeden oluşan bir eylem planı uygulamaya koyduklarını belirtti.

İlk olarak, ağrısız doğum ve epidural anestezi uygulamasını Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde pilot uygulama olarak başlattıklarını, gebeleri daha yakından takip ettiklerini söyledi. Ayrıca suda doğum yaptırmak için Ödemiş Devlet Hastanesini pilot seçtiklerine dikkati çeken Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Bayrakçı, uygulamanın yakında başlayacağını, aynı uygulamanın Mayıs ayından itibaren Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde de hayata geçeceğini dile getirdi. Bayrakçı, gebelerle ebeleri daha da yakınlaştıracak “Gebe-ebe el ele” çalışmasını hayata geçirdiklerini aktararak, gebelerle ebeleri sadece doğum sırasında değil, doğum öncesi ve sonrasında bir arada tutacaklarını, ebelerin anne adaylarına adeta yaşam koçluğu yapacağını anlattı.

İzmir’de normal doğumu destekleyecek çalışmaların süreceğini vurgulayan Bayrakçı, normal doğum için ebelere ve doğum uzmanlarına hizmet içi eğitimler vereceklerini, ebelik öğrencilerinin normal doğum oranının yüksek olduğu hastanelerde staj yapacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Eşi Uzm. Dr. Dilek Didem Ayyıldız, İzmir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bediha Salnur tarafından 2015 ve 2016 yıllarında en fazla normal doğum yaptıran 18 hekime başarı ve teşekkür belgeleri takdim edildi.

Bir yorum yazın