Hamilelere Beslenme Önerileri

Gebeliğinizi menstural düzenin sarkmasıyla beraber beta HCG düzeyine baktırarak öğrenirsiniz ve öğrendiğiniz andan itibaren siz bir anne adayısınız ve bebeğinizi ve kendinizi en sağlıklı şekilde hayatta tutmak zorundasınızdır. Artık en büyük sorumluluğunuz budur.

İLK HAFTALARDA SAĞLIK BESLENMEYE DİKKAT EDİN
Gebeliğinizi menstural düzenin sarkmasıyla beraber beta HCG düzeyine baktırarak öğrenirsiniz ve öğrendiğiniz andan itibaren siz bir anne adayısınız ve bebeğinizi ve kendinizi en sağlıklı şekilde hayatta tutmak zorundasınızdır. Artık en büyük sorumluluğunuz budur.
Gebeliğin ilk üç ayı yani 12-14 haftası tehlikeli dönem olarak bilinir. Tehlikeli dönem olması, aslında sadece bebeğin gelişimi açısından değil, anne ile bebek arasında herhangi bir uyuşmazlık olmaması, gebeliğin beklenilen şekilde ilerleyip ilerlemeyeceği konusundadır.
Gebeliğinizin ilk 12 haftası kilo artış ve verimiyle alakalı veya bebeğin gelişimiyle alakalı bir beslenme listesi uygulanmaz. Uygulanan beslenme programı sadece artık sağlıklı beslenme düzenine geçişi ifade eder.
ARA ÖĞÜNLERİ ATLAMAYIN
Eğer kahvaltınızı çok erken yapıyorsanız mutlaka öğle yemeğine kadar kan şekeri düzeyiniz düşecek demektir. Düşmesine engel olmak için ya 15 adet çubuk kraker veya 3 tam ceviz içi veya sabah içmediğiniz 1 bardak sütü saat 10 civarında rahatlıkla tüketebilirsiniz.
Bu dönemde hijyen ve saklama koşulları çok önemli olduğu için, çalışan bir bayan ve iş yerinde böyle bir imkanınız yoksa eğer, anında civardaki yerlerden alabileceğiniz 1 paket ayran veya 1 paket süt de tercihiniz olabilir.
DENGELİ BESLENİN
Öğle yemeği kesinlikle atlayabileceğimiz bir öğün olmadığı gibi, günün en önemli öğünlerinden biri olarak sayılabilir. Günlerin uzamaya başladığı şu dönemde öğle yemeği tam bir dengeyi oluşturmakta ve karbonhidrat protein ve yağ düzeninin tam dengeli alınması gerekmektedir.
Tek besin grubu beslenme tarzınız olmasın. Mutlaka zihin gelişimi ve nörotransmitter madde salınımı için tahıl grubuna ihtiyacımız varken, uzun süre tokluğu sağlayacak ve enerji kaynağı olacak protein ve yağ tüketimine ihtiyacımız olacaktır. Eğer daha hazır bir beslenme tarzınız olması gerekiyorsa, evinizde mutlaka 2 dilim tam buğdaylı ekmek arası 4 adet et köftesi bol marullu domatesli bir sandviç ile 1 paket ayran tercihiniz olabilir.
HER GECE BİR BARDAK SÜT
Akşam öğünleriniz, günün yorgunluğunu attığınız ve daha çok rahatladığınız öğünler olabilir. Fakat bu doğru bir öğün seçimi olmayacaktır. Çünkü artık gün sonlanmaya ve harcadığınız veya harcayacağınız enerji düşmeye başlar ve aldığınız enerjiye denk gelebilecek bir tüketim yapmadığınız halde vücudunuza aldığınız her besin depolanmaya başlayacaktır.
Fakat yine de protein karbonhidrat ve yağ dengesini sağlamakta büyük bir fayda olacaktır. Balık tüketimini haftada 1 veya 2 kez mutlaka tüketmeye özen gösterin. Akşam öğünü sonrası mutlaka 1-2 porsiyon meyve ile her akşam mutlaka 1 bardak süt tüketmek gece boyunca kan şekeri düzeyimin daha normal ilerlemesini ve bebeğin kalsiyum desteğini dışarıdan daha kaliteli almasını sağlıyor.
DÜZENLİ VE HAFİF EGZERSİZLER YAPIN
Düzenli bir beslenme ile beraber gebeliğe zayıf başladıysanız; 12-15 kg, normal kiloda başladıysanız; 9-12 kg ve eğer gebeliğinize hafif kilolu veya şişman başladıysanız; 6-9 kg ile tamamlamanız çok kolay olacaktır.
Gebeliğin ilerleyen zamanlarında kilo alımı hızlanacağı için ilk aylarda düzenli bir beslenme listesi ile hareket etmek hamileliğinizin başlarında kilo alımını engelleyecektir.
Düzenli ve planlı bir gebeliğe sağlıklı bir beslenme ve hafif egzersizlerle beraber ulaşmanız mümkün olduğu gibi, bu durum, sizi ve bebeğinizi ileride daha rahat bir emzirme döneminin beklediğinin habercisi olacaktır.

Bir yorum yazın