Hastanede Gerçek Gibi Tatbikat

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi'nde, afet planı kapsamında “Hastane Afet ve Acil Durum Planı” (HAP) tatbikatı yapıldı. Senaryo gereğince sendika toplantısı yapıldığı esnada tüp patlaması sonucu yangın çıktı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi’nde, afet planı kapsamında “Hastane Afet ve Acil Durum Planı” (HAP) tatbikatı yapıldı. Senaryo gereğince sendika toplantısı yapıldığı esnada tüp patlaması sonucu yangın çıktı. Çok sayıda kişinin yara aldığı ve bazılarının da durumunun ağır olduğu bilgisini alan ekipler, yaralıları hastanenin acil servisine götürdü. Doktor, hemşire ve diğer sağlık personelleri, başarılı bir canlandırma ve müdahale örneği sergiledi. Hazırlık aşamasında, hastane personelinin bir kısmı hasta rolü için çeşitli yerlerinden bandajlandı. Cankurtaran görevlilerinin, çevredekilerin şaşkın bakışları altında yaptığı ilk müdahalenin sonrasında hastalar acil servise kaldırıldı. Tüm personeller rolünü tam anlamıyla yerine getirdi.
Acil durum planı aktif edildi
Hastane yönetiminin olayı haber almasıyla “Hastane Afet ve Acil Durum Planı” aktive edilerek kriz masası oluşturuldu. Olay yerine gelen İtfaiye ekipleri, yangına müdahale ederek kontrol altına aldı. Olay yerinde 30 kişinin olduğu belirlendi. Öncelik sırasına göre AKS ekipleri, yemekhaneden 2 yaralıyı kurtararak ambulans ekiplerine teslim etti. 8 yaralının oksijen destekli kombine sedye ile tahliyesiyapıldı. 20 yaralı ise sağlık durumu ciddi olmaması nedeniyle ayakta tedavi edildi.

Bir yorum yazın