İzmir Zehir Soluyor

İzmir'de hava kirliliği tehlikeli boyutlara ulaştı. Türkiye'nin havası en kirli illerinden biri olduğu açıklanan İzmir'de vatandaşlar gece sokağa çıkmakta zorlanıyor.

İzmir’de hava kirliliği tehlikeli boyutlara ulaştı. Türkiye’nin havası en kirli illerinden biri olduğu açıklanan İzmir’de vatandaşlar gece sokağa çıkmakta zorlanıyor. Hemen her gün özellikle akşam saatlerinde ortaya çıkan hava kirliliği ve gökyüzünü kaplayan sis perdesi insan sağlığını tehdit ediyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kurulan Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı istasyonlarında düzenli olarak yapılan anlık ölçümler sonucunda yayınlanan veriler, İzmir’de hava kalitesinin günden güne düştüğünü belgeledi. Özellikle akşam saatlerinde sağlıksız seviyesine yaklaşarak orta ve hassas düzeylere inen hava değerleri, insan sağlığı açısından tehdit oluşturmaya devam ediyor. Alsancak, Karşıyaka, Bornova, Çiğli, Şirinyer, Gaziemir, Bayraklı ve Güzelyalı havası en kirli bölgeler.
Hava kirliliği solunum yolu ve akciğer hastalıkları gibi kansere kadar giden rahatsızlıklara neden oluyor Hava kirliliği konusunda İzmir büyükşehir belediyesinin hangi önlemleri aldığı merak ediliyor. Uzmanlar özellikle İzmir’in tepelerini dolduran gecekondu semtlerini, plansız şehirleşmeyi, yeşil alanların yetersizliğini hava kirliliğinin en önemli kaynağı olarak görüyor.

Bir yorum yazın