KOAH hastalarına yeni umut ışığı

Prof. Dr. Yalçın Karakoca’nın yıllardır üzerinde çalışarak ulaştığı sonuç, klasik bilgi halindeki geri dönüşümsüz ve ilerleyici olarak bilinen bronş tıkanıklığının aslında “önlenebilir ve durdurulabilir” bir hastalık olduğunu gösterdi.

Prof. Dr. Yalçın Karakoca’nın yıllardır üzerinde çalışarak ulaştığı sonuç, klasik bilgi halindeki geri dönüşümsüz ve ilerleyici olarak bilinen bronş tıkanıklığının aslında “önlenebilir ve durdurulabilir” bir hastalık olduğunu gösterdi. Prof. Dr. Karakoca 2006 yılında patentini alarak hastalarına uygulamaya başladığı bu yöntemle tedavide çok yüksek oranda başarı sağladı. Bu konuda çalışmaları devam eden Prof. Dr. Karakoca, 2015 yılında dünyanın tek bronkoloji dergisinde yayınlanan makalesinde, kendi icat ettiği “Resector Balloon”la kronik bronşite bağlı gelişen bronş tıkanıklığının tedavi edilebildiğini tüm dünyaya duyurdu. Ses getiren bu buluş, ABD’de JFK, MD Anderson, John Hopkins, Duke Üniversitesi gibi büyük hastanelerin kanser merkezlerinde ve Avrupa’nın birçok yerinde kullanılmaya başlandı. Prof. Dr. Karakoca, 2007 yılında Japonya’da düzenlenen Dünya Bronkoloji Kongresi’nde ödüle layık görüldü.
Prof. Dr. Karakoca, 6 yıl önce kazıma yöntemiyle bronş açma işlemini yaptığı sırada bronşlarda oluşan köpürmeyi fark etti. Bu bölgelerden aldığı biyopsiler sayesinde köpürmenin kanserle ilgili olmadığını, balgam üreten, kronik bronşitte çoğalan, bronşu tıkayarak nefes darlığına sebep olan “goblet” hücrelerinden kaynaklandığını tespit etti.

Bir yorum yazın