Sağlık-Sen Şube Başkanı Özgür Yıldırım İzmir İl Sağlık Müdürlüğünü Bombalamaya Devam Ediyor…

“İzmir’deki atamaların birçoğu ahbap-çavuş ilişkisine göre ve çıkar ilişkisine göre yapıldı” diyen Sağlık Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Özgür Yıldırım, il sağlık müdürlüğünde derin bir yapılanmanın olduğuna dikkat çekerek, “Aile boyu yöneticilik yapan bu kişilerin bu kadar hızlı yükselişinin sebebi nedir? sorusunu yöneltti. “İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDE HIZLI YÜKSELİŞLER VAR” Yıldırım il sağlık müdürlüğünde derin bir yapılanmanın olduğuna dikkat çekerek, “Aile boyu yöneticilik yapan bu kişilerin bu kadar hızlı yükselişinin sebebi nedir? Biz bunu sorguluyoruz, nasıl bu kadar hızlı yükselebiliyorlar? Biz elimizdeki belgelerle gerekli başvuruları yaptık. İl Sağlık Müdürlüğündeki derin yapılanmaya bakılması lazım. Bir yapılanma varsa orada vardır, bizde yapılanma olmaz, biz seçimle geliriz, seçilemezsek gideriz. Biz İl Sağlık Müdürlüğü ile önceden yaptığımız görüşmelerden bir sonuç alamadık. Sürecin ne olacağını hep birlikte göreceğiz” dedi. Sağlık Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Özgür Yıldırım, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nde yapılan atamalar ve sendikanın yaptığı suç duyuruları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İzmir’de yapılan atamalara sert tepki gösteren Yıldırım, “Atamaların bir kaçına değil geneline karşı tepkimiz vardı. Bir salgın süreci yaşıyoruz, birinci dalgayı diğer ülkelerle kıyasladığımızda iyi bir şekilde yönettikten böyle bir gelişme yaşandı. Ek ödemelerden dolayı mutsuz bir sağlık çalışanları ordusu var. Bir de bu atama sürecinde iki yıldır görev yapan, tecrübe sahibi olan kişiler by-pass edildi. Bu işte ehliyet ve liyakat çok önemli. Bu durumda bizim müdahil olmamız çok normaldir. Atama süreçlerinden sendika olarak bilgi sahibi olmalıyız. İzmir’deki atamaların birçoğu ahbap-çavuş ilişkisine göre ve çıkar ilişkisine göre yapıldı” dedi.

“İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDE HIZLI YÜKSELİŞLER VAR”

Yıldırım il sağlık müdürlüğünde derin bir yapılanmanın olduğuna dikkat çekerek, “Aile boyu yöneticilik yapan bu kişilerin bu kadar hızlı yükselişinin sebebi nedir? Biz bunu sorguluyoruz, nasıl bu kadar hızlı yükselebiliyorlar? Biz elimizdeki belgelerle gerekli başvuruları yaptık. İl Sağlık Müdürlüğündeki derin yapılanmaya bakılması lazım. Bir yapılanma varsa orada vardır, bizde yapılanma olmaz, biz seçimle geliriz, seçilemezsek gideriz. Biz İl Sağlık Müdürlüğü ile önceden yaptığımız görüşmelerden bir sonuç alamadık. Sürecin ne olacağını hep birlikte göreceğiz” dedi.

Sağlık Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Özgür Yıldırım, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nde yapılan atamalar ve sendikanın yaptığı suç duyuruları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İzmir’de yapılan atamalara sert tepki gösteren Yıldırım, “Atamaların bir kaçına değil geneline karşı tepkimiz vardı. Bir salgın süreci yaşıyoruz, birinci dalgayı diğer ülkelerle kıyasladığımızda iyi bir şekilde yönettikten böyle bir gelişme yaşandı. Ek ödemelerden dolayı mutsuz bir sağlık çalışanları ordusu var. Bir de bu atama sürecinde iki yıldır görev yapan, tecrübe sahibi olan kişiler by-pass edildi. Bu işte ehliyet ve liyakat çok önemli. Bu durumda bizim müdahil olmamız çok normaldir. Atama süreçlerinden sendika olarak bilgi sahibi olmalıyız. İzmir’deki atamaların birçoğu ahbap-çavuş ilişkisine göre ve çıkar ilişkisine göre yapıldı” dedi.

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ SAĞLIK ÇALIŞANLARININ YANINDA YOKTU

Süreçte İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Burak Öztop’u sağlık çalışanlarının yanında göremediklerini belirten Yıldırım, “Atamalara tepkimiz pandemi süreci olması sebebiyle oldu. Süreç hassas bir süreç, Türkiye’nin en büyük üçüncü kentindeyiz. Kritik bir kentte yaşıyoruz bu sebeple bu atamalar çok doğru değil. Sağlık Bakanlığı’nın bu hatayı görmesi lazım. Yeni gelen birinin, seni buraya verdim, seni buradan aldım demek doğru değildi. En azından 6 ay görev süresi uzatılabilirdi. 15 Temmuz darbesine sosyal medyadan destek veren isimlerin yönetici olduğunu görüyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın bugün yaşanan eksiklikleri görmesi gerekiyor. Ek ödeme adı altında verilen para 1,5 lira. Bir simit parası bile etmiyor bu. Bizim daha acil çözülmesi gereken sorunlarımız varken atamanın acelesi yoktu. 3 gruba ayrılarak yapılan bu işlem ilk gruba sokuldu. İzmir bir turizm kenti, Türkiye’nin her yerinden insanlar geliyor buraya. Biz hastanelerde çalışanlarımızın yanındayız ancak İl Sağlık Müdürü’nü hastanelerde görmedik” diye konuştu.

ASLA SUSMAYACAĞIZ!

Sendika başkanı Yıldırım haksızlık karşısında asla susmayacağını vurgulayarak, “Biz sağlık çalışanları olarak eksik ve yanlışı sorgulamayacak mıyız? İl Sağlık Müdürlüğü bizim açıklamamızla ilgili tekzip yayınlamak gerekiyorsa, kurumun ilgili kişileri bunu yapabilirdi ancak özel bir hastane çalışanının bunu hazırlayarak servis etmesi düşündürücüdür. Biz bunu belgesiyle sunmuştuk. Bizim birilerinin iftirasıyla işimiz yok. Belgemizle iş sunarız, ispatlıdır ve gerektiğinde savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Bir medikalci bir ilçeye atanıyor ve başhekimde olan mal alım yetkisi veriliyor. Biz bunu sorduk. Bir sağlık çalışanı değil, medikalci olması düşündürücüdür. Biz Sağlık Bakanı’na seslendik, burada yapılan atamaların Bakanlığın bilgisi dahilinde olup olmadığını sorduk. Cumhurbaşkanımız, ‘haklı olduğunuz davada makam ve mevki önünde eğilmeyin’ der. Biz de asla susmayacağız. Bakanlık sesimizi duyuncaya kadar, Cumhurbaşkanımız sesimizi duyana kadar bunun takipçisi olacağız. Bu sendikacılığın hak arama noktasındaki özüdür. Belki siyasetin başaramadığını biz sendika olarak başardık” açıklamalarını yaptı.
Sağlık çalışanlarının sorunlarını anlatan Başkan Yıldırım şu açıklamaları yaptı:

Sağlık sektörünün sorunlarından bahseden Yıldırım, “İzmir yerelinde de Türkiye  genelinde de ek ödemelerin ve özlük haklarının olmadığı bir sağlık sistemi var. Pandemi sürecine girer girmez açıklanan 3 ay tavandan ek ödeme verileceği açıklandı. Bugün aynı serviste çalışan bir üniversite mezunu ile lise mezunu hemşirenin aldığı ücrette bir adaletsizlik var. Lise mezunu hemşire 1300 lira ek ödeme alırken, lise mezunu hemşire 300 lira ödeme aldı. Bunda adalet nerede bunu sorgulamamız gerekiyor. Net olmamakla beraber önümüzdeki dönemde de ek ödemenin tavandan yapılacağı söyleniyor ancak sorunların çözümünün bu olmadığını söylüyoruz. Bunlar geçici çözüm olur. Bizim köklü çözüme ihtiyacımız var. 3600 bir an önce çıkmalı ve sağlık çalışanlarının tümünü kapsaması gerekiyor. Tıpkı polislerdeki ayrışmadığı gibi, bizde de branşlara göre bir fark olmaması gerekiyor. İş yükü konusunda ciddi sorunlarımız var. Pandemi döneminde İzmir’de kamuda çalışan çok sayıda önemli hekimlerimizi kaybetmeye başladık. Çok değerli , rüştünü ispatlamış hekimlerimiz özel kuruluşlara geçiyor. Bakanlığımız bu konuda bir an önce çalışmaya başlamalı. Çok değerli hekimlerimiz özel kuruluşlara kaçıyor. Biz hekimlerimizin hakkını vermediğimizde kaybeden sağlık sistemimiz olacaktır” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN BİRÇOK DOSYA GELDİ, İNCELİYORUZ!

Bazı kişilerce kasten itibarsızlaştırma için iftira atıldığını vurgulayan Yıldırım, “Bizi itibarsızlaştırmaya çalışanlar hakkında ve bazı haber siteleri hakkında başlattığımız bir süreç var. Bizi sendikal sürecin içerisinde hazmedemeyen fitne grupları, biz ve yönetimimiz hakkında itibar suikastine girdiler. Toplam 6 tane suç duyurusunda bulunduk. Dünün FETÖ’cüleri bizim üzerimizden algı yaratmaya çalıştı. Malum yapı bugünlerde yine başını kaldırmaya başladı. Öyle bir algı yaratılıyor ki, Sağlık-Sen yönetiminde ‘Gezi’ci birileri olduğu algısı yaratılıyor. Tepecik Hastanesi ile Göğüs Hastanesi’nin birleştirilmesi gündeme geldiğinde bazı doktorlar hastanemiz kapanmasın diye eylemde bulunmuştu. Bu eylem sırasında hastane bahçesinde çekildiğimiz fotoğrafı ‘Gezi’ algısı yaratmak için kullanıyorlar. Bu konuda da hukuki anlamda gerekli işlemler başlatıldı. Bu algı yaratılarak itibarsızlaştırmalar hakkında süreci takip edeceğiz. Basın açıklamalarından sonra özellikle, herkes bunalmış ve çıkış arayan sağlık çalışanları kitlesi oluşmuş. Bize 6 klasör dosya geldi sağlık çalışanlarından. Biz bu dosyaları inceliyoruz, yanlış bir şey gördüğümüzde biz bunları bakanlık nezdinde sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

Bir yorum yazın