Taşeronda Sağlıkçılar Unutuldu Mu?

Türk Eğitim-Sen Taşeronla ilgili yeni düzenlemeye tepki gösterdi. Sendikanın Açıklaması Şöyle:

Türk Eğitim-Sen Taşeronla ilgili yeni düzenlemeye tepki gösterdi. Sendikanın Açıklaması Şöyle:

696 sayılı KHK ile Taşerona kadro verilmiş ve 4-C’liler 4-B kadrosuna geçirilmiştir. Kamuda ucube istihdam sistemlerinin sonlandırılması açısında bu düzenleme oldukça önemlidir.
Bu tür sistemler kamu da huzuru bozan, çalışma barışını zedeleyen istihdam modellerinin tamamının terk edilerek kadrolu istihdamın esas alınması temel bir zorunluluk ve çalışanların beklentisidir.
Bu nedenle Türk Sağlık-Sen olarak Taşeron kadro düzenlemesi dile getirilmeye başlandığı günden itibaren Vekil ebe hemşireler kamu dışı aile sağlığı çalışanları ve aile hekimliklerindeki tıbbi sekreterler olmak üzere toplamda 9 bin çalışana kadro verilmesini talebimizi dile getirmiştik. Konu ile ilgili Çalışma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve TBMM Sağlık Komisyonuna da bu talebimizi iletmiştik. Görüştüğümüz Kamu yöneticileri ve siyasilerde bu kişilere kadro verilmesi gerektiği yönünde görüş bildirmişlerdi.
Fakat 696 sayılı KHK’da bu çalışan arkadaşlarımızın göz ardı edilmesi bu düzenlemenin eksik kalan yanı olmuştur. 900 Bin kişiye kadro verirken 9 bini bu kapsamın dışında bırakmak hakka ve hakkaniyete aykırı olmuştur.
Hızlı olması için KHK ile düzenleme yapılmış olabilir fakat bu tür bir düzenleme ile istişare, sosyal tarafların görüşü ve çalışanların beklentisinin de dikkate alınacağı bir yasalaşma süreci işletilmemiş olmuştur.
Bu nedenle de eksikliklerin olduğu bir KHK hayata geçmiştir.
Türk Sağlık-Sen olarak ta bizde bu süreçte Vekil ebe hemşireler, kamu dışı aile sağlığı çalışanları ve aile hekimliklerindeki tıbbi sekreterler olmak üzere toplamda 9 bin çalışana kadro verilmesi için girişimlerimiz ara vermeden sürdüreceğiz. Taleplerimizi her platformda dile getireceğiz.
Hizmet kolumuzda 9 bin çalışanı kadro hakkından mahrum bırakıldığı bu mağduriyetin giderilmesi açısından çalışacağız. Hak ettikleri kadrolar verilmeyen tüm çalışanlardan da bu mücadelemize destek bekliyoruz. Tepki ve taleplerini CİMER, BİMER ve Alo 170 vasıtasıyla dile getirmelerinin önemli olacağını düşünüyoruz.

Bir yorum yazın