Sağlık Yöneticileri Gününde “Sağlık Yönetimi ve Geleceği” Sempozyumu Düzenlendi

Sağlık Yöneticileri Günü münasebetiyle Sağlık-Der İzmir Şubesinin, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ile ortaklaşa organize ettiği "Sağlık Yönetimi ve Geleceği" Sempozyumumu yapıldı.

Sağlık Yöneticileri Günü münasebetiyle Sağlık-Der İzmir Şubesinin, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ile ortaklaşa organize ettiği “Sağlık Yönetimi ve Geleceği” Sempozyumumu yapıldı.
İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde düzenlenen sempozyuma İzmir Vali Yardımcısı Nihat Kaynar, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tokaç, İzmir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bediha Salnur, dekanlar, başhekimler, sağlık çalışanları ve dernek üyeleri katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Sağlık-Der İzmir Şube Başkanı Hikmet Güler, sağlık yönetiminin önemine değinerek “Amirlik, memurluk ve yöneticilik millete hizmet için vardır. İyi bir yönetici iyi bir ekip kurarak her alana hakim olabilir.” dedi. Güler, gelecek yıl ki sempozyumda yılın yöneticilik alanında enlerinin seçileceğinin müjdesini de verdi.
Açılış konuşmalarının ardından sempozyumun ilk oturumunda konuşan moderatör İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tokaç sağlıkta felsefenin önemine vurgu yaptı. İzmir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bediha Salnur konuşmasında “Bir alanda yönetici olmak, yönetim şemasında görünenin aksine, yüksekte olmayı tepede olmayı ifade etmiyor. Tam tersine, daha çok periferde olmayı, daha çok işin yapıldığı alanda, sahada olmayı gerektiriyor.”dedi. Salnur; Kötü yönetimin çiçek hastalığı kadar kötü olduğunu vurguladı. Salnur’un konuşmasının ardından İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi eski Kuzey KHB Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Nuri Dilek “Sağlıkta Personel Yönetimi ve Memnuniyeti”, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Hastane İşletmeciliği Anabilim Dalı Sağlık Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Levent Kıdak ise “Hastaneleri Kimler Yönetmeli?” konularında bilgiler verdi. İkinci oturumda İzmir Sağlık Md. Yrd. Şaban Koçoğlu ve Sağlık-Der Bilim Kurulu Üyesi Doç Dr. Ahmet Deniz UÇAR yönetici ve çalışan gözüyle sunumlarını gerçekleştiriken; İKÇÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökhan Köylüoğlu afilisyon sistemi, yaşanan sıkıntıların kaynakları ve çözüm yolları konusuda bilgiler verdi.
Afiliasyon konusundaki Sorunların Gündeme Geleceği Oturuma Ev Sahibi Afiliye Hastane Başhekimi Katılmadı.
Üniversite devlet hastaneleri arasında yapılan afiliasyonla ilgili sıkıntıların ve çözüm yollarının tartışıldığı sempozyumun en önemli 2. oturumunda da tüm protokol hazır bulunmasına rağmen İKÇÜ ile afiliye olan ve afiliasyonla ilgili sorunların yaşandığı bilinen İKÇÜ Atatürk EAH’nin Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Ünal’ın katılmaması katılımcıların dikkatinden kaçmadı.

Bir yorum yazın